Polskie Towarzystwo Fotowoltaiki
Polskie Towarzystwo Fotowoltaiki (PTPV) (Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000235799, NIP: 524-258-96-31, REGON: 140395926) jest niezależną pozarządową organizacją non-profit powstałą roku 2005 z inicjatywy dr S.M. Pietruszko. Towarzystwo promuje szerokie wykorzystanie fotowoltaiki starając się wprowadzić ją do głównego nurtu badań, gospodarki i codziennego życia w Polsce. Zabiega o zwiększenie udziału fotowoltaiki w bilansie energetycznym kraju oraz o poprawę stanu środowiska naturalnego.
PTPV funkcjonuje jako ośrodek działający dla wsparcia badań i rozwoju technologicznego, i promocyjnej, jak również integrowania i kojarzenia wszystkich firm i organizacji aktywnie działających w branży. Organizuje spotkania ekspertów, warsztaty, sympozja i konferencje oraz rozpowszechnia informacje i nagłaśnia kwestie środowiskowe. Polskie Towarzystwo Fotowoltaiki jest członkiem SolarPower Europe (uprzednio European Photovoltaic Industry Association – EPIA).
Miało również swój udział przy powstawaniu Centrum Fotowoltaiki na Politechnice Warszawskiej, którego pomysłodawca i kierownikiem był dr Stanisław M. Pietruszko, w którym przez laboratorium zewnętrzne i wewnętrzne przechodziło rocznie ok. 80 studentów.
W latach 2004 – 2005 członkowie PTPV uczestniczyli w projekcie SOLTRAIN z programu ALTENER koordynowanym przez Instytut Fraunhofera Systemów Słonecznych we Freiburgu, w ramach którego opracowano ok. 40 tematów (.doc i .ppt) zakresie PV i przeszli dwutygodniowe szkolenie na trenerów we Freiburgu. W ramach tego projektu zorganizowano następnie 2-3 dniowe szkolenia we Wrocławiu, Krakowie, Rzeszowie i Warszawie. Były to pierwsze takie Szkolenia w Polsce. W latach następnych organizowaliśmy Workshopy i konferencje dotyczące fotowoltaiki, np. Seminar on Building Integrated Photovoltaics w 2007.
Szczególnie istotne był projekt PV LEGAL Ograniczenie barier prawno-administracyjnych przy instalacji systemów fotowoltaicznych w Europie w ramach którego poraz pierwszy w Polsce przedstawiliśmy przebieg procesu inwestycyjnego systemów PV oraz projekt PV GRID – Reducing barriers hampering large scale integration of PV electricity into the distribution grid z Programu Ramowego CIP Intelligent Energy Europe.
Również w latach 2001-2003 w ramach amerykańskiego programu ECOLINKS zainstalowaliśmy pierwszy w Polsce system PV przyłączony do sieci dystrybucyjnej. System ten na dachu Szkoly Podstawowej 56 w Falenicy przez kilka lat służył jako pokazowy system dla uczestników różnych spotkań. Jest to najdłużej pracujący system PV w Polsce.
Pobierz broszurę informacyjną o PTPV