22 października 2015 International Energy Agency Photovoltaic Power Systems Programme (IEA PVPS) opublikował już po raz 20-ty raport “Trendy w zastosowaniach fotowoltaiki”. Ten wyjątkowy dokument dostarcza oficjalnych i dokładnych danych odnośnie rynku i przemysłu fotowoltaiki (PV), a także systemów wsparcia PV, działalności badawczej w tej dziedzinie, jak również integracji energii słonecznej z systemami energetycznymi w 24 krajach uczestniczących w programie IEA PVPS. Dodatkowo podawane są wiarygodne szacunki dla pozostałych istotnych dla sektora fotowoltaicznego rynków. W warunkach, gdy głównym bodźcem do rozwoju rynku są taryfy gwarantowane (FIT), jego rozwojowi przewodzi Azja.
Paryż, Francja, 22 października 2015 – Po latach dynamicznego rozwoju rynku PV, rok 2014 przyniósł spowolnienie. W krajach IEA PVPS oraz na pozostałych głównych rynkach zainstalowano w 2014 roku w sumie około 40 GW mocy PV (w 2013: 37 GW), co dało skumulowana moc 177 GW i pokrycie ponad 1% zapotrzebowania na energię elektryczna za pomocą fotowoltaiki.
Drugi rok z rzędu kraje azjatyckie były najszybciej rozwijającym się regionem, a łączna moc zainstalowana w Chinach (10,6 GW) oraz Japonii (9,7 GW) stanowiła ponad połowę mocy zainstalowanej na świecie w 2014 roku. Kraje regionu Ameryk odnotowały wzrost (USA: 6,2 GW), podczas gdy w Europie (7 GW) trzeci rok z rzędu obserwowane było zmniejszenie mocy zainstalowanej. Poza rynkami już rozwiniętymi, największe wzrosty odnotowało Chile oraz RPA.
Głównym czynnikiem odpowiedzialnym za wzrost pozostają taryfy gwarantowane (FIT). 59% instalacji PV w 2014 roku skorzystało ze wsparcia tym systemem. Jednakże, nowe modele biznesowe, takie jak konkurencyjne umowy zakupu energii, przetargi FIT oraz samo-konsumpcja stały się udziałem 22% instalacji. Na noworozwijających się rynkach aukcje dla dużych systemów PV osiągnęły rekordowo niski poziom poniżej 60 USD za MWh.
W co najmniej 22 krajach, roczny wkład PV w zaspokajanie zapotrzebowania na energię elektryczną przekroczył 1%. W tej dziedzinie przodowały Włochy z poziomem około 8%, Grecja (ponad 7%) oraz Niemcy (ponad 6%). Całkowity światowy udział PV w pokryciu zapotrzebowania na energię elektryczną w 2014 roku był na poziomie 1,1%. 13 krajów włączając Australię i Japonię przekroczyło już poziom 2%.
Przemysł PV wytworzył w 2014 roku moduły fotowoltaiczne o łącznej mocy ok. 46 GW, znacznie więcej, niż zostało zainstalowanych, ale i tak nie wykorzystał istniejącego potencjału produkcyjnego wynoszącego blisko 70 GW. Światowe ceny modułów oraz całych systemów powoli spadały, również w Europie. Obrót na rynku fotowoltaiki pozostawał na zbliżonym poziomie do lat poprzednich (82 mld USD) w związku z jego rozwojem i spadkiem cen średnich.
Fotowoltaika stała się bardzo szybko znaczącym źródłem energii elektrycznej w kliku krajach świata. Ten rozwój jest wynikiem unikalnej zdolności PV do adaptacji do wielu segmentów rynku, od bardzo małych systemów elektryfikacji obszarów wiejskich, do ogromnych elektrowni słonecznych (których wielkość osiąga poziom 600 MW). Od instalacji na budynkach do dużych systemów naziemnych, PV pozostaje preferowanym źródłem energii, jako wynik swojej wyjątkowej natury, która pozwala na jej zastosowanie w większości warunków.
O raporcie “Trendy zastosowań fotowoltaiki” IEA PVPS
Ten unikalny raport to dwudziesta odsłona w serii. Został on przygotowany w ramach Zadania 1 IEA PVPS, głównie na bazie Raportów z Badań Krajowych dostarczonych przez kraje uczestniczące w Zadaniu 1. Prezentowane dane są oficjalne, potwierdzone przez narodowe władze.
O IEA PVPS
IEA PVPS (International Energy Agency Photovoltaic Power Systems Programme) to jeden z programów badawczo-rozwojowych stworzony w ramach IEA. Od początku istnienia programu w roku 1993 jego uczestnicy wykonali wiele wspólnych projektów w dziedzinie słonecznej energii elektrycznej. 29 członków PVPS to: Australia, Austria, Belgia, Kanada, Chiny, Dania, EPIA, Unia Europejska, Finlandja, Francja, Niemcy, International Copper Alliance, Izrael, Włochy, Japonia, Korea, Malezja, Meksyk, Holandia, Norwegia, Portugalia, SEIA, SEPA, Hiszpania, Szwecja, Szwajcaria, Tajlandia, Turcja oraz Stany Zjednoczone.
Komentarze zamknięte.