W dniu 10 marca 2016 r. Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Informatyki Politechniki Częstochowskiej w Częstochowie odbyło się 78 spotkanie Forum Energia – Efekt – Środowisko „Magazynowanie energii kluczem do nowoczesnej energetyki”.
Duża frekwencja na spotkaniu świadczyła, że problem jest żywy i interesujący. Wysłuchano sześciu wykładów przedstawionych przez osoby ze świata nauki i przemysłu.
– Magazynowanie energii w systemie elektroenergetycznym ze szczególnym uwzględnieniem rynku domowych magazynów energii, Barbara Adamska, ADM Poland
– Efektywny System Magazynowania Energii dla Fotowoltaicznych Systemów OZE i zastosowań w SMART GRID — ESME1, Krzysztof Czermek, S.A.M. Polska Sp. z o.o
– Duże magazyny energii elektrycznej współpracujące z odnawialnymi źródłami energii“, Rafał Weralski, Impact Clean Power Technology S.A.
– Inteligentne systemy magazynowania energii w oparciu o polskie innowacje, Bartłomiej Zysiński, Maybatt Sp. z o.o.
– Sposoby magazynowania energii elektrycznej – teraźniejszość i przyszłość, Piotr Chabecki, Natural Nanostructures Sp. z o.o.
– Akumulacja energii w rozproszonym systemie energetycznym: wyzwania, kierunki badawcze i perspektywy, prof. Andrzej Bogusławski, Instytut Maszyn Cieplnych Politechniki Częstochowskiej
Następnie odbył się panel dyskusyjny prowadzony przez prof. Tomasz Popławski (Pol. Częstochowska, członka RN NFOŚiGW). W panelu wzięli udział:
– Artur Michalski (Z-ca Prezesa Zarządu NFOŚiGW)
– Prof. Roman Niżnikowski (Przewodniczący Rady Nadzorczej NFOŚiGW)
– Dr Stanisław Pietruszko (Pol. W-wska, prezes Polskiego Towarzystwa Fotowoltaiki)
– Prof. Norbert Sczygiol (Politechnika Częstochowska)
– Paweł Sałek (Sekretarz Stanu w MŚ, Pełnomocnik Rządu ds. Polityki Klimatycznej)
– Mieczysław Wrocławski (Dyrektor Departamentu Innowacji w Energa – Operator S.A
Dyskutowano czy magazynowanie energii znajdzie godne miejsce w budowanej w Polityce Energetycznej Polski do 2050 roku? Czy i w jaki sposób zagadnienia magazynowania energii znalazły swoje miejsce w Programie Operacyjnym Infrastruktura i Środowisko (w okresie programowania 2014 – 2020) i/lub innych projektach unijnych Jak wygląda realizacja prac w obszarze magazynowania energii w ramach programu priorytetowego NFOŚiGW Generator Koncepcji Ekologicznych GEKON. Czy i w jaki sposób NFOŚiGW zamierza wspierać (finansowo) tą problematykę w latach następnych? Jak wdrażanie technik magazynowania energii wpłynie na rozwój PV.
Komentarze zamknięte.